Szintetikus bőr
- 26. április 2023
- Enciklopédia
Meghatározása
A műbőr, más néven szintetikus bőr a valódi bőr kőolaj alapú alternatívája. Bár a szintetikus bőr számos olyan kívánatos tulajdonsággal rendelkezik, mint a valódi bőr, ennek az anyagnak az előállításához nem kell állatokat bántani.
Leírás
A műbőr a Naugahyde 1920-as feltalálásával jelent meg a nemzetközi színtéren. Ezt az anyagot az 1892-ben alapított US Rubber Company hozta létre.
A szintetikus bőrnek három alaptípusa van: poliuretán ("PU"), polivinil-klorid (PVC - "vinil") és szilikon.
Gyakran helyettesíti a bőrt a kárpitozásban, a ruházatban és még a lábbelikben is. A valódi bőrhöz hasonlóan a műbőr is puha tapintású és vízálló. Ezért ez a szövet rendkívül foltálló és könnyen tisztítható. Bár valamivel kevésbé tartós, mint a valódi bőr, mégis hatékonyan küzd a kopásokkal és vágásokkal szemben, így ideális szövet kárpitozásra olyan otthonokban, ahol gyermekek vagy háziállatok élnek.
A műbőr előnyei
- A bőrhöz képest ez az anyag jelentősen olcsóbb, mivel könnyen, további külső erőforrások felhasználása nélkül előállítható.
- A műbőr egyik figyelemre méltó tulajdonsága, hogy pontosan úgy néz ki és olyan érzést kelt, mint a valódi bőr.
- A műbőr anyagok általában egy ronggyal és meleg vízzel letörölhetők. A valódi bőrrel ellentétben nem tartja meg a nedvességet, így a műbőr tárgyak nem vetemednek vagy repedeznek. Az új, kiváló minőségű műbőrök némelyike képes a tinta-, folyadék- és ételfoltok eltávolítására csupán egy száraz ruhával.
- A műbőr könnyebben vágható és varrható, mint a valódi bőr. Ráadásul a tűnyomok általában kevésbé láthatók, és a szálak simábban beleolvadnak a műbőr anyagába.
A műbőr hátrányai
- A műbőr nem olyan ellenálló a szúrásokkal és szakadásokkal szemben, mint a valódi bőr.
- A műbőr nem nyúlik, nem lélegzik és nem kopik úgy, mint a bőr.